Har precis köpt ett hus med bioline 20-brännare i en CTC v25 panna. Har aldrig pillat med brännare förut så allt detta är nytt för mig. Började med att jag fick byta tändelement då det gamla var slut. Efter 2 veckor gav internmotorn upp så fick köpa en ny. Passade på att byta optovakt och slussvingar samtidigt så det var nyttigt att plocka ner allting för att se hur det fungerar.
Nu efter service så gick dock maxtermostaten in och bröt pannan när jag körde igång. Tyckte det var jättekonstigt då inga inställningar ändrats och den har ju rullat med de inställningarna innan. Drifttempen stod på 73 och brännaren går då i viloläge vid 79 grader. Maxtermostaten står inställd på strax över 80 grader. Kan Eftereld öka tempen så pass mycket helt plötsligt? Innan ökade den max 0,5 grader när den gått in i vila, nu kan den sväva upp 2 grader.
Testade att sänka drifttempen till 69 grader och då är det ingen fara, den bryter vid 75 och sedan kan den öka 1-2 grader i viloläge så det fungerar ju. Men är det optimalt med den temperaturen ?
Var ute och kollade innan och tempen i Pannan visade då 71 grader och i displayen visar den 67 grader så jag undrar om det kan ha något samband där att någon givare visar fel? Går det mäta eller testa dessa två på något sätt eller vart tror ni felet kan vara ?
Tacksam för hjälp
