Installatören var här och provade kort nr 2 idag då Thermia hävdar att det gamla måste ha varit fel på. (vi har aldrig fått det att funka)
Det verkar inte på något sätt gå att få kommunikation med moderkortet, dvs finns inget i displayen. Både innegivare och utegivare funkar då det går att läsa instäld innetemp på rumsgivarens display och man kan på samma display även få reda på utegivarens temp. Men det blinkar hela tiden en röd diod på exp.kort som indikerar ingen kommunikation.
Har testat både adress 0,1,2,3,4 samt båda ext-plintarna på exp kortet. Vilken ska det vara förresten? installatören kopplade på den som sitter nära ingång för givarna. Spänning finns det också.
I innegivarens display pendlar tempen med "AL". Displayan på själva panna ser doch helt normal ut, dvs inget alarm där.

Thermia vet inte vad det beror på...