"Ved Profilen"
Du har helt rätt med det du skriver, sedan är det ju så att olika fastigheter och olika skorstenar har även olika förutsättningar.
Men en sak vet jag att kör man en pelletsbrännare i en baxi i vedluckan i stället för i nedersta luckan som Baxi rekomenderar så blir resultatet ganska bra! i synnerhet också om man kör mot acktank så att brinntiden blir ganska lång då blir keramiken glödgad samt bidrar till ganska bra miljövärden, kondens risken elimineras också.Tyvär måsta man i dom flästa fall även plocka bort retardrarna i moderna ved pannor som karla1 skriver att moderna vedpannor får ofta kondensproblem vid pelletseldning.
Ved Profilen.
Detta med att köra med keramiken i pannan, är det något som är speciellt för Baxi eller fungerar det på samma sätt även på andra vedpannor?