Sotning av Biomatic

Övrig diskussion i de allmänna forumen.
Skriv svar
Straka
Gallringsobjekt
Inlägg: 31
Blev medlem: sön 07 apr, 2013 14:38

Sotning av Biomatic

Inlägg av Straka »

Har gjort första sotningen av pannan, blev ca två pall med småsäckar som gått genom pannan. Var inte mycket sot men tänkte det var bra att lära sig nya pannan.
Konvektionskanalerna är ju inga problem att sota är bara spiralerna som är ett ***** :x att få tillbaka.
Sen själva böjen på rökröret efter rökgasfläkten var väl lite jävligare men använde en gammal viska som jag böjde till rätt vinkel.
Men sen eldstaden hur ska man göra där korrekt? tänkte mest på utrymmet mellan eldstaden och konvektionskanalerna har ju ingen aning vart jag är eller om jag får bort askan. Blev ju att man borsta lite på måfå.
Såg att jag måste få mej en längre böjbar sotviska. Varför får man inte med en sån med pannan?
Biomatic+20 (2010 installerad ny 2013)Feedoskuv (50kWh utväxling),Mafa Midi
Stegatorparn
Pannrumsfanatiker!!!!
Inlägg: 5186
Blev medlem: sön 22 jan, 2012 11:20
Ort: Kungsbacka

Re: Sotning av Biomatic

Inlägg av Stegatorparn »

Du missar väl inte kanalen som går från eldstaden snett upp mot sotluckan?
Den är åtkomlig från sotluckan i utrymmets främre del.
Optiburn -22, Värmebaronen Combimax 2000 UB -94, Ulma doserskruv, ack Thermia SA500B, Thermomatic CBJ, 3 ton bulkförråd
Värmer 240m²(2pl) + 90 m² källare
Skriv svar