Startfördröjning med originaltermostat

Övrig diskussion i de allmänna forumen.
Skriv svar
Mr. Koni
Ungskog
Inlägg: 13
Blev medlem: ons 04 okt, 2006 20:04
Ort: Laholm
Kontakt:

Startfördröjning med originaltermostat

Inlägg av Mr. Koni »

Är det nån som vet om man på en Viking Bio kan använda startfördröjning om man använder pannans originaltermostat?
Eller måste man använda VB egen termostat kopplad direkt till brännaren?

/Conny
Krister
Stor entusiast!
Inlägg: 244
Blev medlem: tor 05 jan, 2006 09:07
Ort: Dalarna
Kontakt:

Re: Startfördröjning med originaltermostat

Inlägg av Krister »

Mr. Koni skrev:Är det nån som vet om man på en Viking Bio kan använda startfördröjning om man använder pannans originaltermostat?
Eller måste man använda VB egen termostat kopplad direkt till brännaren?

/Conny
Vad jag kan se i manualen så så kan man det. Slå om brytare SW1/3 till ON och ställ in önskad fördröjning på vridpotentiometern. Det är dock inte att rekommendera om du har en panna med värmeväxlare då det inte är så kul att vänta i t.ex. en timme på att brännaren skall starta när fler skall duscha efter varann. Funktionen är väl bara lämplig om man har en pannan med beredare.
Parca Binett -63, Värmebaronen Viking Bio -06, Oljefat som förråd, Tigerholm Tigex 25 draglucka
Full koll på förbrukningen med pelletskalkylen.se
kenhje
Lärjunge!
Inlägg: 277
Blev medlem: ons 14 sep, 2005 09:21
Ort: Tingsryd, södra småland

Inlägg av kenhje »

Jag kör med tidsfördröjning (30 min) och orginaltermostat under sommarhalvåret och det fungerar bra. Pannan har värmeväxlare.
Fjärrvärme
210kvm boyta
190kvm biyta
Skriv svar