Bra resp. dåliga olje/pelletspannor och vinsterna därav

Skriv svar
Användarens profilbild
Stroker
Lärjunge!
Inlägg: 273
Blev medlem: fre 02 jun, 2006 11:49
Ort: Arlöv (Malmö)

Bra resp. dåliga olje/pelletspannor och vinsterna därav

Inlägg av Stroker »

Funderar på de här med bra resp mindre bra alternativ dåliga pelletspannor.
Har själv en oljepanna som är specialiserad för att elda olja med väldigt litet förbränningsutrymme och som säkert är en av dom allra sämsta små pannor man kan tänka sig för att elda pellets.

Hade en fråga på ctc forumet häromdagen om vilken av ctc 1100 eller 1200 som var bäst respektive hur stor skillnaden var mellan ctc:s renodlade pelletspanna.
"som natt och dag" var ett svar jag fick. Beroende på att övertrycket var en oljepanna inte att rekommendera... Okej.. så här tänker jag då.

-Hur stor skillnad är det i effekt på en bra pelletspanna och en dålig oljepanna? Min urusla TMV Attack 2000 oljepanna från 1995 drog totalt 6 pallar pellets på ett år mellan oktober 2006 till oktober 2007. Detta var samtidigt min inkörninsgperiod då jag aldrig sysslat med pellets innan.. ska tilläggas..-

Tidigare gjorde jag av med 3 kubik olja i genomsnitt som ett rent mätvärde på de senaste 10 åren. Jag värmer upp 160 kvadrat bostad i ett o ett halvt plan, 1oo kvadrat källare samt 60 kvadrat ihopbyggd verkstad/garage där tempen hålls till 15-16 grader. Vi är 7 stycken i hushållet varanan vecka då de fem ungdomarna (alla pojkar iofs men sportande duschande sådana) bor hos sina resp andra föräldrar de andra veckorna. De 3 kubiken olja räknas på ett hushåll med en vuxen o två barn.

Nackdelen med alla oljekonverterade pannor är att de kräver mycket skötsel. Jepp.. de vet vi alla men de som gäller här är om de effektiva pelletspannorna är så mycket bättre rent energihushållsmässigt att de är ekonomiskt lönsamt att byta. Jag betvivlar detta skarpt. Som att trimma en motor. Vinsterna står aldrig i relation till förbättringarna. De första 10-20 procenten är okej sen är de bara förlust som bara kan försvaras med "lusten" att åka en smula fortare än innan när de handlatr om motorer i alla fall ( att de sen går sönder o skapar en massa mer problem glömmer jag bort i detta nu haha men roligt e de :).)

Så- vad luras vi till att köpa resp byta. De är min undran. En CTC 1100 tex ellern TMV Attack kostar en mindre än en tiondel av en "bra" pelletspanna. Är de värt detta att slippa (om man nu slipper de veckliga underhållet med att sopa bort sot för att få bra verkningsgrad som jag inte tror att man "slipper" ändå) underhåll i pannrummet samt mindre pelletsförbrukning????. Jag har de senaste 10 dagarna sen jag satte igång all värme gjort av med just 10 säckar pellets.. kan de bli väsentligt mindre??? 0ch då menar jag väsentligt för att tjäna in de 20-50 tusen där behövs i en nyinstallation Kunde vara kul med lite kommentarer kring detta... :roll:
Bionordic B16 GL brännare sedan 2006 i en TMW Attack 200 oljepanna och efter pannbyte till en begagnad UNO 2006:a från 2012. Dubbla Tigex 25,
elvis
Pannrumstomte!
Inlägg: 1110
Blev medlem: ons 20 apr, 2005 22:27
Ort: Alingsås, Västra Götaland

Inlägg av elvis »

Du tjänar inte in pengarna.
CTC 1100/1200 och ex Nibe City är väldigt vanliga pannor och väldigt effektiva.
Det är inte mycket effektivare med en ny "pelletspanna" endast avsevärt bekvämare.
Jag tömmer askan och sotar 2-3 gånger om året då jag förbrukar ca 8,5-9 ton. Hade inte velat ha en oljepanna med min förbrukning pga askhanteringen, men i en valig villa bör inte problemet vara enormt.

Mvh
Janfire NH / Integral (Nöjd !!!!),12 meter skorsten, insatsslang 110 mm, Betonghus 315 m2, 3 plan á 105m2.
wepe
Pannrumsnisse!
Inlägg: 797
Blev medlem: tis 21 mar, 2006 20:45
Ort: Utanför Jönköping

Inlägg av wepe »

Tror jag nämnt det innan , för min del skulle det aldrig vara
intressant att köpa helt ny panna . Visst blir mindre arbete
Plus kanske lite bättre verkningsgrad , men inget jag tror man
tjänar in. Vill jag inte lägga den tiden jag lägger nu , och
vill ha en bekväm uppvärmning . Så skulle jag nog titta på
andra alternativ. Att jag sedan jag tycker det är intressant det
här med pellets , brännare mm mm, är en annan sak. Men
Niben får allt stå där den står. Skulle jag tröttna , så blir det
nog ingen ny pelletspanna i varjefall.


Wepe
Combifire2 Janfire NH , NH Mody, Pellas X och L/L Vp
Olika Pellets
Tidigare
Pannor
Norrahammar Parca, Nibe City
Brännare
Flex A, PellEco , Iwabo , Kmp m.f.l
Danne82
Energiprofet!
Inlägg: 566
Blev medlem: ons 01 nov, 2006 21:16
Ort: deleted
Kontakt:

Inlägg av Danne82 »

Tror inte heller att det drar mindre pellets med en pelletspanna men som sagt så är de ca 25 ggr bekvämare att ha å göra med.
Men eftersom min panna och mitt pannrum är min hobby och mitt liv har jag inget imot att vara där nån halvtimme extra i veckan.
deleted
Furetör
Stor entusiast!
Inlägg: 185
Blev medlem: tor 05 okt, 2006 16:30
Ort: Dalarna

Inlägg av Furetör »

Förbrukningssiffrorna här på forumet visar inte att en ny panna är dramatiskt effektivare än en gammal. Däremot bekvämare. Större askutrymme, brännare i ståhöjd, mm.

Så länge en äldre oljepanna är hel, ser jag ingen anledning att byta.
CTC 265B med Blueflame
125 kvadrat + varm källare, 1976
Svenconi
Ungskog
Inlägg: 17
Blev medlem: lör 09 sep, 2006 22:05
Ort: Bara, Skåne

Inlägg av Svenconi »

Och jag som trodde jag hade den sämsta pannan som fanns att elda pellets i. Extremt liten eldstad och jag måste ta ut alla turbulatorer för att kunna få ut rökgasen utan att få övertryck i panna (för då smälter vaxproppen)

Enligt mitt installationsprotokoll har jag en verkningsgrad på 80%. Det kanske går att höja till 85% med en ny pelletspanna, men 5% av de årliga bränslekostnaderna (ca 4 ton=10 000 kr) blir ca 500 kr. Och det är väl knappast någon som skulle vilja låna ut 25000 kr för att få en ränta på 500 kr.
Värmebaronen XPP 20 med Janfire Flex-A
Shakespeare
Pannrumstomte!
Inlägg: 1225
Blev medlem: tis 17 okt, 2006 10:13
Ort: Malmöhus Län

Inlägg av Shakespeare »

Svenconi skrev: Enligt mitt installationsprotokoll har jag en verkningsgrad på 80%.
Är det förbränningsverkningsgraden? Den ska du väl få över 90% även med en dålig panna???
mvh
Janfire Flex-A
TMV Compact 900
60st Sfinx vakumrör
holyanna
Fröträd
Inlägg: 74
Blev medlem: mån 25 jun, 2007 10:58
Ort: Skåne

Inlägg av holyanna »

Instämmer i att det inte går att tjäna in kostnaden för en ny panna på minskad förbrukning. Även jag har TMV attack 2000 och hos oss går det nog åt en säck om dagen. Det jag tycker är nackdelen är att eldstaden sitter långt ner och därmed är jobbig att aska ur (gör det en gång i veckan). Men den största nackdelen är nog den lilla vattenvolymen i pannan. Eftersom termostaten är för oljebrännare startar och stannar brännaren med ett spann på bara 5 grader. Detta gör att panntemperaturen kan sjunka väldigt om det shuntas ut varmare vatten (ca 40 grader, vid 30 är det inga problem) och någon duschar samtidigt. Temperaturen kan sjunka till 50 grader innan brännaren hinner igång. Kanske för att det är en Janfire som känner sig tvingad att blåsa i 10 minuter innan den startar. När det blir kallare får vi gå över på läge 3 med underhållsfyr om det här ska fungera (har just börjat med pelletseldning, så det blir första vintern). Tyvärr vet jag inte hur ofta brännaren startar (har inte heller tid att övervaka den). Helst skulle jag nog vilja ha en ackumulatortank och solfångare, men någon ny panna har jag inte bröjat drömma om. Dock är även solfångare för dyra för att det ska löna sig att installera, i varje fall om man inte bygger dem själv...

Hmm, ledsen om jag kom ifrån ämnet lite, tänkte att du kanske ville höra erfarenheter av samma panna som din...
Janfire Flex-A, TMV Attack 2000 från -92
Fredde
Stor entusiast!
Inlägg: 219
Blev medlem: ons 12 jan, 2005 14:37
Ort: Umeå

Inlägg av Fredde »

Är det inte så att den stora kostnaden är installationen. Alltså, ska du byta panna så varför inte satsa på en ny panna så som förhoppningsvis håller längre än den begagnade pannan. Visst, du kan få en 10 år gammal CTC för några tusen och en ny lite modernare panna kostar 20-25 tusen. Men installationen av pannorna ligger väl runt 40 tusens i många fall med rörkopplingar och arbete. Om vi antar att alla pannor har lika lång livslängd innebär det ju att köpa en begagnad panna att du får räkna på en kortare avbetalningstid för installationen. Är jag ute och cyklar helt i mitt resonemang?
CTC-265K -75
Bequem 20D
Bulkförråd.
Shakespeare
Pannrumstomte!
Inlägg: 1225
Blev medlem: tis 17 okt, 2006 10:13
Ort: Malmöhus Län

Inlägg av Shakespeare »

holyanna skrev:Kanske för att det är en Janfire som känner sig tvingad att blåsa i 10 minuter innan den startar.
Kolla om det verkligen är 10 minuter. Jag har skrivit tidigare att det tar väldigt lång tid för den att starta men när jag skulle klocka tiden så insåg jag att jag haft fel för mig. Det var nog under 5 minuter! Men om det varit ett spänningsbortfall sedan förra starten DÅ tar det mycket längre tid så kolla att brännaren är rätt inkopplad. Den ska inte bli spänningslös då termostatet slår ifrån, några LEDar lyser alltid.

mvh
Janfire Flex-A
TMV Compact 900
60st Sfinx vakumrör
Shakespeare
Pannrumstomte!
Inlägg: 1225
Blev medlem: tis 17 okt, 2006 10:13
Ort: Malmöhus Län

Inlägg av Shakespeare »

Fredde skrev:...Men installationen av pannorna ligger väl runt 40 tusens i många fall med rörkopplingar och arbete.
Låter lite för mycket. 10-15 tusen har jag hört. Max!
mvh
Janfire Flex-A
TMV Compact 900
60st Sfinx vakumrör
holyanna
Fröträd
Inlägg: 74
Blev medlem: mån 25 jun, 2007 10:58
Ort: Skåne

Inlägg av holyanna »

Kolla om det verkligen är 10 minuter. Jag har skrivit tidigare att det tar väldigt lång tid för den att starta men när jag skulle klocka tiden så insåg jag att jag haft fel för mig. Det var nog under 5 minuter! Men om det varit ett spänningsbortfall sedan förra starten DÅ tar det mycket längre tid så kolla att brännaren är rätt inkopplad. Den ska inte bli spänningslös då termostatet slår ifrån, några LEDar lyser alltid.
Okej, det är kanske inte 10. Men kallt blir det i pannan...
Janfire Flex-A, TMV Attack 2000 från -92
Användarens profilbild
Stroker
Lärjunge!
Inlägg: 273
Blev medlem: fre 02 jun, 2006 11:49
Ort: Arlöv (Malmö)

Inlägg av Stroker »

Jag kan ställa min hysteres så nu startar den på 65 grader o stannar vid 80. Funkar bra men som du säger. -det är en för liten vattenmängd. Vid stora uttag sjunker det drastiskt men gör de egentligen något? förutom att de tar lite tid att få upp värmen. När vi badar i de stora bubbelbadet så finns de varmvatten i duschen när vi är klara trots att det vid fullt kar är helt slut på varmvatten.. o då är det ju faktiskt okej. Sotar oxå en gång i veckan vid denna förbrukninge på knappt en säck om dagen.... Är väldigt nöj med pannan trots allt.
holyanna skrev:Instämmer i att det inte går att tjäna in kostnaden för en ny panna på minskad förbrukning. Även jag har TMV attack 2000 och hos oss går det nog åt en säck om dagen. Det jag tycker är nackdelen är att eldstaden sitter långt ner och därmed är jobbig att aska ur (gör det en gång i veckan). Men den största nackdelen är nog den lilla vattenvolymen i pannan. Eftersom termostaten är för oljebrännare startar och stannar brännaren med ett spann på bara 5 grader. Detta gör att panntemperaturen kan sjunka väldigt om det shuntas ut varmare vatten (ca 40 grader, vid 30 är det inga problem) och någon duschar samtidigt. Temperaturen kan sjunka till 50 grader innan brännaren hinner igång. Kanske för att det är en Janfire som känner sig tvingad att blåsa i 10 minuter innan den startar. När det blir kallare får vi gå över på läge 3 med underhållsfyr om det här ska fungera (har just börjat med pelletseldning, så det blir första vintern). Tyvärr vet jag inte hur ofta brännaren startar (har inte heller tid att övervaka den). Helst skulle jag nog vilja ha en ackumulatortank och solfångare, men någon ny panna har jag inte bröjat drömma om. Dock är även solfångare för dyra för att det ska löna sig att installera, i varje fall om man inte bygger dem själv...

Hmm, ledsen om jag kom ifrån ämnet lite, tänkte att du kanske ville höra erfarenheter av samma panna som din...
Bionordic B16 GL brännare sedan 2006 i en TMW Attack 200 oljepanna och efter pannbyte till en begagnad UNO 2006:a från 2012. Dubbla Tigex 25,
Shakespeare
Pannrumstomte!
Inlägg: 1225
Blev medlem: tis 17 okt, 2006 10:13
Ort: Malmöhus Län

Inlägg av Shakespeare »

holyanna skrev:
Kolla om det verkligen är 10 minuter. Jag har skrivit tidigare att det tar väldigt lång tid för den att starta men när jag skulle klocka tiden så insåg jag att jag haft fel för mig. Det var nog under 5 minuter! Men om det varit ett spänningsbortfall sedan förra starten DÅ tar det mycket längre tid så kolla att brännaren är rätt inkopplad. Den ska inte bli spänningslös då termostatet slår ifrån, några LEDar lyser alltid.
Okej, det är kanske inte 10. Men kallt blir det i pannan...
Tror att en på jobbet ar samma panna som du och Flex-A. Ska höra med honom en dag om har har samma problem.

Men har du inte ungefär samma volym som jag (nästan 200 liter)? Jag körde halva förra vintern utan acktank och jag hade inga problem med vv. Jag såg aldrig att tempen gick under 60 grader.

Nu kom jag på en sak till! Den står alltid still minst 30 minuter. Har du otur så börjar du dusha precis är den stoppat och då tar det 30 minuter innan den tänder.

mvh
Janfire Flex-A
TMV Compact 900
60st Sfinx vakumrör
holyanna
Fröträd
Inlägg: 74
Blev medlem: mån 25 jun, 2007 10:58
Ort: Skåne

Inlägg av holyanna »

På pannan står det volym panna liter 120
Volym vattenvärmare liter 105

I vilket fall som helst har jag märkt att tempen sjunker drastiskt när det shuntas ut varmare vatten (40 grader och uppåt), vilket jag tolkar som att vattenvolymen är för liten. Det jag ser som ett problem är väl kondensen alla talar om, som kan få pannan att rosta sönder.

Tack för alla svar, även om det känns som om jag kapade tråden lite...
Janfire Flex-A, TMV Attack 2000 från -92
Skriv svar