Smällar i rören (EcoFlex)

Övrig diskussion i de allmänna forumen.
Skriv svar
FC600
Gallringsobjekt
Inlägg: 23
Blev medlem: tis 24 okt, 2006 11:41
Ort: Skåne

Smällar i rören (EcoFlex)

Inlägg av FC600 »

Detta problem har kanske inte med ecoFlexen att göra, men man vet ju aldrig om någon annan varit med om samma sak med samma panna...så.

Runt midnatt börjar mitt inkommande vattenrör att smälla, oregelbundet men kontinuerligt. Stänger jag av inkommande till pannan slutar det. Jag har ingen säkerhetsventil på varmvattnet. Finns det något i själva pannan som skulle kunna orsaka de här problemen?

Min gissning är att trycket i gatan (kommunalt vatten) ökar nånstans vid midnatt, nån annan förklaring på tidpunkten kan jag inte lista ut.

/joakim
Användarens profilbild
Stugsittaren
Pannrumstomte!
Inlägg: 1185
Blev medlem: tor 22 sep, 2005 14:20
Ort: Norra Sörmland

Inlägg av Stugsittaren »

Varför inte ringa vattenleveratören och fråga?

När jag hade problem med ett pannans värmekrets bubblade fick jag följande tips från min rörkrökare. Häll i en flaska Yes för att bryta ytspänningen. Detta var dock för att undvika smällar när oljebrännaren värmde vattnet. Detta hjälper nog tyvärr inte dig då det verkar vara vv-kretsen du har problem med.
CTC Ecoflex som värmer ett 60-talshus på 100 m² sedan okt 2006. Ca 3 ton /år. En 5 meters rostfri schiedel-skorsten (120 mm+30 isolering). Tigex 25. Sotar panna + skorsten själv 3 ggr/år. Moderator
Skriv svar